Странице

O bendu


Bend Slatki Greh postoji na našem zvezdanom nebu od sada već daleke 1977. godine, kada je nastupao pod nazivom Lira šou bend. Uzor su im bili Sedmorica mladih. Sastavljen od najkvalitetnijih muzičara i tada su žarili i palili širom Jugoslavije. Kao i uvek, provokativni i zanimljivi, uvek su privlačili pažnju široke populacije na svojim nastupima. Počelo je sve od nastupa u hotelu Putnik u Novom Sadu, a traje još uvek.
U aprilu 1980. godine, bend ostaje bez pevačice Spase koja zasniva porodicu i povlači se iz benda. Par dana posle toga pojavljuje se...znate već ko, Brena. Tada je imala tek 18 godina i počela da nastupa sa bendom u Bačkoj Palanci u u hotelu Galeb. Sa prvom pločom, na ideju kompozitora Milutina Popovica Zahara, bend 1982. menja ime u Slatki greh, a posle onog čuvenog Minimaksovog "Nedeljnog popodneva", kada ih je prvi put ugledo milionski TV auditorijum, a Mića potom u svim svojim emisijama stalno pominjao Brenu, dodajući i ono "lepa", za pola godine svi su znali za Lepu Brenu i Slatki greh. Tako je i ostalo. Za vrlo kratko vreme bend je postao jugoslovenska muzička institucija. Kada su nastale pesme "Čačak", "Mile voli disko", "Dama iz Londona", razvio se, tada, možemo reći novi muzički pravac. Te pesme su sada vaskrsle, postale su evergrin.

Onda su krenuli zlatni tiraži, Lepa Brena i Slatki Greh su bili sinonim za dobru muziku širom tadašnje Jugoslavije, mada su i te granice za njih bile uzane. Redjaju se albumi: 1980 - Čačak, Čaćak 1982 - Mile voli disko 1983 - Pile moje 1983 - Sitnije Cile, sitnije 1984 - Bato, Bato 1985 - Jedan dan života 1986 - Uske pantalone 1987 - Hajde da se volimo 1988 - Četiri godine 1990 - Boli me uvo za sve 1991 - Zaljubiška. Bezbrojni nastupi, šou koji je bio svojstven samo za njih, energija kojom su zračili gde god se pojave učinila ih je najvećim bendom na ovim prostorima. Ostavljen je trag i u Jugoslovenskoj kinomatografiji filmovima Nema problema, Hajde da se volimo 1-3 koji su bili pravi hit svog vremena. U vreme raspada Jugoslavije izbacilo je Brenu i Slatki greh iz koloseka, mada 1994. godine na ponovnom okupljanju i koncertu na Tašu sviraju kao da su sve vreme bili zajedno. Posle toga sa Lepom Brenom nastupaju u nekoliko navrata ali su ti nastupi revijalnog karaktera, kao recimo poslednji na koncertu Lepe Brene u Areni 20. i 21. oktobra. I posle toliko vremena krasi ih prepoznatljiva energija i identična hemija.

Kao i uvek, Slatki Greh je i dalje vrhunski bend. Oni su nenadmašni šou majstori i svaki njihov nastup poseban je doživljaj za sve prisutne. Svadbe, venčanja, proslave, veselja, nastupi u hotelima, folkotekama i diskotekama širom ex-Jugoslavije, Balkana pa i Evrope, gde god ima ljudi sa naših prostora, i dalje je provod koji se ne zaboravlja. Sadašnji sastav benda je izmenjen u odnosu na prvobitni ali svojim dugogodišnjim iskustvom Mija (bubnjar i vodja benda) bira samo najbolje muzičare koji svojim umećem zaslužuju mesto u jednom ovakvom bendu. Pored Mije - legendarnog bubnjara ex-Jugoslavije, iz prvobitne postave benda u Grehu je i Zoran (gitara, klarinet...) visoko cenjeni multiinstrumentalista na našoj estradi. Ostatak benda se sastoji od novih clanova ali isto tako vrlo kvalitetnih. Goran (bas gitara) i Vladimir (klavijature, prva harmonika Vojvodine) su svoj muzičko iskustvo stekli svirajući za različite bendove širom zemlje i dokazali se kao majstori zanata. Miki je slika onoga što jedan pevać i šou majstor treba da bude. Ženski vokal Ljilja na svojim nastupima nikog ne ostavlja ravnodušnim i od nje na svakom nastupu dobijete nešto novo. Svi nastupi ovog benda su drugačiji, orginalni...

Нема коментара:

Постави коментар